Nawyk i rutyna

basenrio.jpg

Nawyki to coś co się nabywa, ale może ulec zmianie bez naszej wiedzy. Dlatego pamiętajmy, że oprócz nawyków jest rutyna, która z czasem może nam zacząć przeszkadzać w czynnościach, które do tej pory nie sprawiały nam jeszcze żadnego problemu.

Dlaczego?

 

Przykładowo, wystarczy pół roku nieświadomego pływania, gdzie zawodnik nie dostrzeże błędu, drobnego błędu, który może zacząć kształtować się jako nawyk, a wiemy że nawyki się najtrudniej zmienia. Dlatego idąc na basen bądźmy świadomi każdego naszego ruchu i nie bójmy się pytać o zdanie innych na temat naszego pływania. Lepsza jest burza mózgów w postaci przykładowej analizy wideo, niż świadomość, że wszystko zostało zrobione i nic już nie można zmienić w naszym pływaniu.

Zawodnicy z długim stażem treningowym posiadający złe nawyki bardzo często nie są w stanie już zmienić błędów technicznych, ponieważ nawyki zakorzeniły się w nich już praktycznie na stałe. Oczywiście są zawodnicy utalentowani, którzy posiadają zdolności ruchowe i podatni na każde zmiany, jednak lepiej jest zapobiegać, niż naprawiać coś co zepsuła rutyna.

 

Pływanie to praktycznie nieustanne poprawianie się i pilnowanie w każdym ruchu. Zawodnicy ze stażem 20-letnim powinni się pilnować dokładnie tak samo, jak zawodnicy dużo młodsi, którzy dopiero zaczynają przygodę z pływaniem. Można powiedzieć, że rutyna to zło, które może nam popsuć pielęgnowane nawyki przez lata.

 

Analiza + nawyki = sukces

Analiza jest idealnym środkiem na to, żeby zapobiec rutynie i może występować w różnych postaciach:

- analiza wideo - dużo ludzi zapamiętuje swoje ruchy i jest w stanie bardziej zrozumieć swoje ciało i ruchy po takiej analizie

- trener - zawodnik + minuta - na każdym treningu powinna być analiza 'doraźna' z korygowaniem błędów na bieżąco i tutaj najważniejsze zadanie ma trener, żeby szybko wychwycić błąd i go skorygować. 

Coraz modniejsza jest analiza wideo ustawiona z minutowym opóźnieniem. Zawodnik dopływając do ściany widzi swoje ostatnie ruchy i trener bardzo szybko może skorygować ten błąd z metodą wzrokową.

- zawodnik - zawodnik - nie bójmy się obserwować kolegów na treningach wykorzystując przykładowo moment, w którym dopłynęliśmy do ściany trochę wcześniej. Jeżeli podpowiemy koledze z toru dwa zdania na temat tego jaki akurat błąd zrobił, zawodnik taki może bardzo szybko wrócić na tzw. ''dobre pływanie''

 

Zabiegów, którymi można wyrobić sobie nawyki dobrego pływania jest wiele. Jednak najważniejsze jest to żeby pływać świadomie. Wtedy każdy trening jest bardziej efektywny i wyciągamy z niego jeszcze więcej. Jednym z przykładów dobrego wykorzystania nawyków jest historia Michaela Phelpsa z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie z zalanymi okularkami zdobył złoty medal okraszony rekordem Świata.
 Inne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź


Komentarze