Mikołajkowy Nocny Maraton Pływacki widziany z trybun

druzyna.jpg

6 grudnia 2013r. Na pływalni 'Prawy Brzeg' odbył się IV Nocny Maraton Pływacki. Sześć drużyn stanęło do walki o Puchar Dyrektora DOSiR Praga Północ. Impreza miała charakter charytatywny, a jej celem było udzielenie wsparcia dla Domu Samotnej Matki i Dziecka przy OPS Praga Północ.

 

     Pomysł zorganizowania zawodów pływackich w nocy wydał mi się oryginalny. Biorąc pod uwagę fakt, że większość startujących to osoby regularnie uczęszczające na treningi, mogłam sobie wyobrazić, że po dniu spędzonym na basenie, perspektywa pływania również w nocy nie wydawała im się szczególnie kusząca. Kiedy jednak zobaczyłam zawodników z uśmiechem wychodzących na rozgrzewkę, a z głośników zaczęła rozbrzmiewać energiczna muzyka zrozumiałam, że te zawody czymś więcej, niż zwykłą rywalizacją. Ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem pływackim zgromadzili się, by w atmosferze radosnej imprezy przysłużyć się szczytnemu celowi, jakim było zgromadzenie darów dla potrzebujących. Niektóre drużyny składały się z profesjonalnych pływaków, także niepełnosprawnych, ale byli też reprezentanci WOPR-u czy Straży Miejskiej. Różniło ich wiele, ale połączyła pasja do sportu oraz entuzjazm, co było widoczne na każdym kroku. Zadanie było ambitneuczestnicy, po pięciu w każdej drużynie, mieli pływać na zmianę 500m i tak w kółko, aż miną dwie godziny. Wygrywał zespół, który zdołał w tym czasie przepłynąć najdłuższy dystans.

 

     O 22 rozległ się pierwszy gwizdek sędziego i ruszyli. Pomimo późnej godziny, uczestnicy nie okazywali oznak zmęczenia. Zauważalna była determinacja zawodników, którzy dawali z siebie wszystko, jakby startowali w rozgrywkach najwyższej rangi. Tym samym zapewniali widzom świetną rozrywkę, a wyścig przyjemnie się oglądało. Radosną atmosferę podsycał prowadzący, zabawiając publiczność żartami. Organizatorzy przewidzieli też dodatkową atrakcjępokaz karate w basenie. Zawodnicy z różnych drużyn rozmawiali i żartowali między startami. Łatwo było się zorientować, że nie o wynik tu chodziło, a o dobrą zabawę związaną z celebrowaniem sportu, jakim jest pływanie. Na szczególną uwagę zasłużyli niepełnosprawni sportowcy, których siła charakteru i determinacja w obliczu trudności mogą być inspiracją dla nas wszystkich. Patrzyłam z osłupieniem, jak niewidomy chłopak przepływał jeden basen za drugim, pokonując tego dnia dystans dłuższy, niż ja w ciągu ostatniego roku. Taki widok pozwala spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na nasze ograniczenia.

 

     Po dwóch godzinach zmagań rozległ się końcowy gwizdek. Wynik był jednoznacznyzwyciężyła drużyna UKS Pirania Targówek, która przepłynęła tego wieczoru ponad 9700m. Później był czas na dekoracje i nagrody specjalne. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Aleksandra Nowacka (AZS AWF Warszawa), a najlepszym zawodnikiemAndrzej Dziedzic (UKS G-8 Bielany) oboje reprezentujący drużynę  Feel The Water. Najbardziej wartościowe wyróżnienie, które od kilku lat trafia do przyszłych bądź obecnych już medalistów Paraolimpiady- tytuł Nadziei Paraolimpijskiej, w tym roku trafiło do Kacpra Rodziewicza, który reprezentował barwy Klubu Pływackiego Pirania Targówek.  Wszyscy uczestnicy dostali upominki i pamiątkowe medale, a organizatorzy imprezy podziękowali za poświęcenie czasu i energii oraz za przekazane dary.

 

     Nie codziennie ma się okazję oglądać zawody, których istotą nie są osobiste osiągnięcia zawodników, a wspólne podjęcie wyzwania w szczytnym celu. Kto by pomyślał, że wielkie emocje i mnóstwo pozytywnej energii mogą na nas czekać o 22 w piątek na lokalnym basenie? Jedyne, czego żałuję, to fakt, że tego typu imprezy nie są rozpropagowane w Polsce na szeroką skalę. A szkoda, bo zmagania na żywo tej grupy entuzjastów oglądało się lepiej, niż niejedne zawody w telewizji. Pozostaje mi mieć nadzieję, że więcej osób doceni uroki wspólnego kibicowania i że za rok publiczność zgromadzi się jeszcze liczniejsza. Bo w końcu co jednoczy bardziej, niż sportowa rywalizacja i dobra zabawa?

 

         

                                                                                       Joanna GłuchowskaInne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź


Komentarze