FINSWIMMING

fins-underwater.jpg

Nasz kolejny artykuł rozpoczyna serię poświęconą sportom, które wymagają dużo umiejętności pływackich, więc alternatywą dla tych, którym klasyczne pływanie już nie wystarcza, jest to FINSWIMMING. ..

Jest to sport w Polsce podchodzący pod egzotykę, ale na świecie najlepsi zawodnicy tak samo znani jak ich „klasyczni” koledzy.

Co wyróżnia ten sport? Niewątpliwie prędkość (Rekordzista Świata, Mauricio Fernandez Castillo na 50m pod wodą osiąga prędkość ponad 3,5m/s -0.13;89, dla porównania jego klasyczny kolega osiąga ‘zaledwie’  2,4m/s) oraz widowiskowość, gdzie po wyścigach sztafetowych seniorów fala na basenie utrzymuje się kilka dobrych minut… ale przejdźmy do klasyfikacji sportu…

ILOŚC ZAWODNIKÓW W POLSCE:400

POPULARNOŚĆ SPORTU NA ŚWIECIE: ZNANY

POPULARNOŚĆ SPORTU W POLSCE: PODNOSZĄCY SIĘ Z KOLAN

ROZBUDOWANY SYSTEM WSPÓŁZAWODNICTWA: TAK

POTRZEBNE NAKŁADY FINANSOWE NA PRZECIĘTNEGO ZAWODNIKA: ŚREDNIE

STYPENDIA, NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH ZAWODNIKÓW: W ZALEŻNOŚCI OD KLUBU JAK I REGIONU

PRACA ZWIĄZKU: BARDZO DOBRA, ŁATWY I SZYBKI KONTAKT

Przejdźmy więc do szczegółowego opisu- FINSWIMMING nazywany jest różnie- płetwonurkowaniem sportowym, pływaniem szybkim, pływaniem w płetwach. Organizacją międzynarodową jest CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques). Pod nazwą finswimming wyróżniamy 3 główne konkurencje:

-Pod wodą(pływanie w monopłetwie, 50m na wstrzymanym oddechu, 100, 400, 800 m. ze specjalnym aparatem trzymanym przed zawodnikiem.)

-Po powierzchni(pływanie w monopłetwie, jak sama nazwa wskazuje po powierzchni ze specjalną fajką czołową, ręce w popularnej strzałce przez cały dystans.)

-Bi-Fins(czyli konkurencja, która jest wprost stworzona dla byłych jak i obecnych pływaków, polega na pływaniu kraulem w specjalnych płetwach dystansów-50, 100 oraz 200m, fajka dozwolona, aczkolwiek nieobowiązkowa, to właśnie w tej konkurencji w ostatnich czasach Polacy święcą największe sukcesy na arenie międzynarodowej, ale o tym niżej.)

W Polsce istnieje rozbudowany cykl Pucharu Polski (4-6 edycji) które odbywają się w całym kraju, coroczne Mistrzostwa Polski, oraz cykl Pucharu Świata (Polska ma swoją edycję od kilku lat) oraz Mistrzostwa Świata i Europy seniorów, juniorów, jest także sportem wchodzącym w skład tzw. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich-  World Games. W tym roku ku uciesze zawodników, działaczy czy sympatyków sport został zaprezentowany na Uniwersjadzie w Kazaniu zaraz po zakończeniu zmagań klasycznych pływaków, co daje dalsze perspektywy dla rozwoju sportu na Świecie.

FINSWIMMING W POLSCE

17 klubów zrzeszających niemal 400 zawodników z Gdyni, Gdańska, Kościerzyny, Jastarni, Torunia, Poznania, Bytomia, Gorzowa WLKP, Jastrzębia, Wrocławia, Chodzieży czy też Olecka.

W ostatnich latach najwięcej radości dostarczali młodzi pływacy w konkurencji BI-FINS – Rekord Świata Juniorów a co za tym idzie złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów na 200m Bartłomieja Karpisza ( Gorzów), medale MEJ, MŚJ Weroniki Prentki ( Poznań ) czy Michaliny Demskiej ( Toruń ) oraz finały seniorskich imprez z udziałem Karpisza i Prentki. W konkurencjach w monopłetwie największe sukcesy w ostatnich imprezach (stan na 20.07.2013) to 4 miejsce Mateusza Szurmieja ( Toruńczyk Toruń) na Mistrzostwach Europy 2012 oraz 5 miejsce Kasi Truszczyńskiej(Laguna 24 Toruń) na tej samej imprezie.

MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW SZCZECIN 2013

Tegoroczny sezon jest dość pechowy wśród czołówki, jednak po zaciekłej walce w odbywających się w Polsce, a dokładniej Szczecinie Mistrzostwach Europy Juniorów reprezentantom Polski udało się zająć wiele doskonałych miejsc:

-brązowy medal Weroniki Prentkiej na dystansie 200m BF

-4 miejsce Michaliny Demskiej na dystansie 100m PW

-5 miejsce sztafety dziewcząt na dystansie 4x200m PP

-5 miejsce Amelii Pisarczyk na dystansie 50m BF

-5 miejsce Jakuba Górnego na dystansie 50m PW

-6 miejsce Oskara Borowczyka na dystansie 200m BF

-8 miejsce Joanny Sarny na dystansie 200m PP

-8 miejsce Waldemara Krakowiaka na dystansie 100m BF

Co warte podkreślenia te wyniki są bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość, ponieważ dzięki mądrej polityce Polskiego Związku Płetwonurkowania część startujących ma dopiero 14!!  lat.

WORLD GAMES CALI 2013

W niedawno zakończonych World Games w Cali ( Kolumbia) startowała 2 zakwalifikowanych zawodników z dwóch toruńskich klubów:

-Katarzyna Truszczyńska ( Laguna 24 Toruń)

-Mateusz Szurmiej ( Toruńczyk Toruń)

Start zakończył się sukcesem, Truszczyńska zajęła 7 pozycję w finale a Szurmiej skończył zmagania na 10 miejscu.

Wyżej wspomnianą dwójkę przed wylotem na Mistrzostwa Świata miał wzmocnić znany z pływackiej areny Paweł Pulwin (Toruńczyk Toruń),niestety z powodów osobistych musiał się wycofać…co ciekawostka, pływak ten wypełnił minimum w swoim pierwszym starcie w tej dyscyplinie!

MISTRZOSTWA ŚWIATA SENIORÓW KAZAŃ 2013

Kasia Truszczyńska (Laguna 24 Toruń), dzięki bardzo dobrym rezultatom zajęła równie dobre miejsca: 6, 6, 7, 7 na Świecie! Dodatkowo należy zauważyć nowy Rekord Polski w jej wykonaniu na dystansie 800 metrów pod wodą z czasem 06:45.96.

Drugiemu reprezentantowi, Mateusz Szurmiejowi (Toruńczyk Toruń) mimo dobrych rezultatów zabrakło do finału ponad 0,7 sekundy, plasując się ostatecznie na swoim koronnym dystansie (100 metrów pod wodą) na 11 miejscu (0:34.69)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli jesteś zainteresowany tym sportem, masz więcej pytań, jesteś trenerem i chcesz, aby Twój klub dołączył do tego pięknego sportu lub jesteś zawodnikiem i chciałbyś wystartować, zapraszamy na stronę związku- www.pzp-n.pl wszelkich informacji udzieli również michal.plywacy@gmail.com .Inne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź


Komentarze