Epokowy Melloulli, Charłos 15ta

Oussama Melloulli z legendarnym osiągnięciem i Natalia Charłos piętnasta. Nadrabiamy zaległości...

Tunezyjczyk Oussama Mellouli zdobył w Londynie złoty medal olimpijski w konkurencji pływania na otwartym akwenie na dystansie 10 kilometrów.

Walka o medale była bardzo zacięta, o czym może świadczyć fakt, że mimo tak znacznego do pokonania dystansu, różnica między pierwszym a czwartym zawodnikiem wyniosła dziesięć sekund.

Zwyciężył Tunezyjczyk Mellouli, który z czasem 1:49.55,1 o zaledwie trzy sekundy wyprzedził srebrnego medalistę, Niemca Thomasa Lurza.

Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Richard Weinberger z czasem 1:50.00,03.

Tunezyjczyk jest pierwszym zawodnikiem w historii, który zdobył medale podczas tych samych igrzysk na basenie 50 m i na otwartej wodzie.
Wcześniej w Londynie tunezyjski pływak wywalczył brąz na 1500 m stylem dowolnym.

Wielki dzień miała Polka Natalia Charłos w czwartek w konkurencji pływania w akwenie otwartym na dystansie 10 kilometrów. Polka dzielnie walczyła z konkurentkami i ostatecznie dopłynęła do mety piętnasta.

Zawody w Hyde Parku zaczęły się udanie dla Natalii Charłos, która po pierwszej rundzie utrzymywała kontakt ze ścisłą czołówką i była 11 po pierwszym kółku w gronie 24. zawodniczek. Drugie okrążenie przyniosło Polce poprawę miejsca o jedną lokatę, ale już trzecie kółko było rewelacyjne - Charłos awansowała na szóstą lokatę i pojawiły się nadzieje medalowe.

Polka traciła do prowadzącej Evy Risztov z Węgier 4,5 sekundy. Wszystko wskazywało na to, że zdecyduje ostatnie okrążenie i wówczas rozegra się walka o medale. Polka w końcówce jednak osłabła, walczyła z trudami trasy i na metę dotarła 15., ze stratą 2.30 minuty do zwyciężczyni. A wygrała Węgierka Eva Risztov, przed Amerykanką Haley Anderson i Włoszką Martiną Grimaldi.