WYWIAD: Polska Ruta Meilutyte- Dominika Sztandera

sztanderam.jpg

Polska Ruta Meilutyte, królowa 50tki żabkąniezależnie od tego, jak nazwiemy,  Dominika Sztandera jest potwornie ambitną i skromną dziewczyną. 16-latka z Dzierżoniowa, Mistrzyni  Polski  Seniorów odpowie na kilka pytań dla FeelTheWater.pl . Zapraszamy serdecznie!

 
 
Feelthewater.pl: Masz zaledwie 16 lat, a osiągnięciami zawstydzasz niejednego seniora albo seniorkę. Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem?
 
Dominika Sztandera: Gdy byłam małym dzieckiem bardzo lubiłam bawić się  w wodzie i rodzice zabierali mnie często na basen. Widząc, że moja fascynacja wodą nie znika, zapisali mnie do klubu pływackiego w Dzierżoniowie. Doskonaliłam umiejętności, początkowo  pod okiem trenera Jacka Pisarskiego, a później, w starszej grupie, trenera  Andrzeja Wojtala, z którym mam przyjemność trenować po dziś dzień.
 
 Medalistka Mistrzostw Europy Juniorów,  reprezentantka kraju na Mistrzostwa Europy Seniorów… można tak wyliczać i wyliczać. Co prawda w Herning forma trochę spadła, za to pokazałaś niezłe „rogi” konkurentkom i niedowiarkom w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie poprawiałaś dwukrotnie Rekordy kraju na 50 żabką, a do seniorskiego zabrakła zaledwie jedna setna. Gdzie się kryje taka moc w takiej szczupłej dziewczynie?
 
Cały sekret leży w moim trenerze (śmiech) . On zna mnie bardzo dobrze i stara się jak najlepiej przygotować do każdych zawodów . Jestem ambitna, mam serce do pływania,  wolę walki oraz uwielbiam rywalizować i dzięki temu udaje mi się (choć nie zawsze)  pobijać kolejne rekordy życiowe. Ale tak naprawdę ścigam się sama ze sobą i chcę być jak najlepsza.
 
 Trenujesz obecnie w Juvenii Wrocław razem z „niezniszczalnymi” już Alicją Tchórz i Klaudią Naziębło. Czy mamy okazję patrzeć na „żelazną trójcę” polskiego pływania wśród kobiet?
 
 Ala i Klaudia dla mnie wzorami, w naszym klubie panuje wspaniała atmosfera, mogę liczyć na pomoc z ich strony i korzystać z ich doświadczenia. Mamy oczywiście świetnego motywatora w postaci trenera Grzegorza Widanki. Nad wytrzymałością muszę jeszcze dużo popracować, aby dołączyć do tych „żelaznych dam” Polskiego pływania.
 
Jesteś niesamowicie szybka, dynamiczna. Masz wszystko, czego można się doszukiwać w sprinterach, oczywiście pomijając doświadczenie, bo masz przecież tylko 16 lat. Widzisz się w przyszłości jako kolejna Ruta Meilutyte
 
Mam nadzieję, że będzie mi dane rywalizować z nią jak równy z równym. Ruta jest bardzo szybka i silna, a dorównanie jej byłoby ogromnym sukcesem.
 
 
Dużo słyszy się o dopingu w pływaniu na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jakie jest Twoje zdanie na temat sztucznego „wspomagania się”?
 
Żaden sportowiec nie powinien wspomagać się niedozwolonymi środkami. Należy tez zwracać uwagę na przyjmowane leki i na bieżąco sprawdzać listę substancji niedozwolonych.
 
 Jakie stawiasz sobie cele na nowy rok?
 
Zrobienie minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie. I przydałby się tydzień urlopu od wody (śmiech).
 
Berlin już za pół roku, a niedługo sezon na długi basen. Mamy oczekiwać kolejnych przełomowych wyników w Twoim wykonaniu?
 
Oczywiście postaram się Was nie zawieść. Będę ciężko pracować, aby móc zmierzyć się z najlepszymi  pływaczkami w Europie.
 
 Dziękujemy bardzo za rozmowę i przy okazji gratulujemy Trenerowi. Oczywiście znajdzie się miejsce na pozdrowienia…
 
Oczywiście chciałam bardzo podziękować trenerom i rodzinie za to, że zawsze są przy mnie i mnie wspierają. Chciałabym również pozdrowić wszystkich moich przyjaciół, MKS JUVENIĘ WROCŁAW, MKS 9 DZIERŻONIÓW wraz z Klubem Kibica. 
Z okazji nowego roku chciałabym życzyć wszystkim pływakom dużo zdrowia i jak najmniej kontuzji, wspaniałych sukcesów, aby Wasze marzenia się spełniły
 
Redakcja dołącza się do pozdrowień i podziękowań, a dodatkowo życzymy szampańskiej zabawy w sylwestrową noc! Dziękujemy za rozmowę.
 
 
rozmawiała Katarzyna Kasperek


Inne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź

Skomentuj pierwszy!