Puchar Świata Doha 2013: Polacy nadal na fali !!!

Za kilka dni jesień, niektórzy jeszcze nie do końca pożegnali się z wakacjami, a nasi pływacy już na poważnie zaczęli sezon. Istny maraton- najpierw część z nich wzięła udział w Pucharze Świata w Moskwie, potem w Dubaju, a zaraz po nim rozpoczęły się zmagania w stolicy Kataru, Doha. Skład kadry, która się tam znalazła była identyczna jak przed 2 dniami w Dubaju.

Pierwszego dnia tylko dwójce z naszych reprezentantów nie udało się dostać do wyścigów finałowych. Dawid Szulich na 50 m. żabką zajął 13 miejsce z czasem 28.09, który jest nieco gorszy niż ten który zawodnik Delfina Legionowo uzyskał w stolicy Rosji. Perspektywiczny junior, Paweł Furtek był 10 na 400 m. dowolnym- 3:51.68, również i ten wynik jest gorszy od tego uzyskanego przed kilkoma dniami

Do popołudniowych finałów zakwalifikowała się natomiast pozostała piątka naszych zawodników.
Konrad Czerniak znowu pechowy i znowu czwarty (100 dow.- 47.25), a na dystansie o połowę krótszym w stylu motylkowym zajął 5 lokatę (23.07). Radosław Kawęcki na dystansie 100 m. stylem grzbietowym wywalczył brązowy medal z wynikiem 51.12. Chwilę po nim na starcie, gotowy do rywalizacji stawił się Paweł Korzeniowski, który na swoim koronnym dystansie 200 m. stylem motylkowym wywalczył srebrny medal (1:51.52), przegrywając tylko o nieco ponad sekundę z mistrzem olimpijskiem Chade Le Clos (1:50.39). Na 400 dowolnym świetnie spisał się Filip Zaborowski. Zawodnik MKP Szczecin uzyskał 5 wynik w popołudniowym finale, pokonując ten dystans o niespełna 1 sekundy szybciej niż wynosił do tej pory jego rekord życiowy (3:42.96). Aleksandra Urbańczyk- Olejarczyk z rywalizacji na 50 m. stylem grzbietowym ponownie wyszła zwycięsko (26.49 ) z kolei 50 m. stylem dowolnym ukończyła na 5 pozycji (24.87).
Pierwszy dzień zmagań Polaków ukończyliśmy z dorobkiem 3 medali- 2 złotych i jednego brązowego.

Drugi dzień w stolicy Kataru zaczął się od startów na 1500 m. stylem dowolnym. W popołudniowym finale tego dystansu wystartował Filip Zaborowski, pobudowany bardzo dobrym występem na 400 m. stanął na słupku startowym, a wynik jaki uzyskał (14:50.06) sklasyfikował go ostatecznie na 5 pozycji, w porannych eliminacjach na tym dystansie wystartował również Paweł Furtek, który uzyskał wynik 15:10.04, ostatecznie zajmując 10 pozycję. Po raz kolejny w zmaganiach o medale stanął Paweł Korzeniowski, na dystansie 200 m. stylem dowolnym. Zawodnik AZS-AWF Warszawa do popołudniowego finału zakwalifikował się z drugim czasem (1:47.19), w finale Polakowi udało się jednak poprawić ten czas (1:44.00 ) i zdeklasować rywali. Dokładając do puli jeden złoty medal. W porannym eliminacjach na 100 m. klasykiem odpadł Dawid Szulich, zajmując 13 miejsce (1:01.07). Konrad Czerniak, po dość nie udanym pierwszym dniu, stanął na wysokości zadania i na 100 m. stylem motylkowym wywalczył brązowy medal (50.33). „Kondziu” wystartował także w finale 50 m. stylem dowolnym, zajął tam niestety ostatnie, 8 miejsce (21.78 ). Radosław Kawęcki nieco pechowy na 50 m. ( 4 miejsce- 23.75), ale za to złoty na 200 m. stylem grzbietowym. Radek nie pozostawił jakichkolwiek złudzeń rywalom i pokazał kto jest tu najlepszy (1:48.93). Ola Urbańczyk, rodzynek w polskiej ekipie tego dnia wystartowała w finale 100 m. zmiennym, kończąc te rywalizację na 4 miejscu z wynikiem 59.66.
Polacy wywalczyli łącznie 6 medali, o jeden mniej niż przed kilkoma dniami w Dubaju.

Teraz czekają ich pierwsze starty z cyklu Grand Prix Polski, za tydzień wszyscy spotkają się w Suwałkach.