OOM 17-18-letniej Oświęcim

W dniach 18-20 lipca w Oświęcimiu odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 17-18-letniej w pływaniu. Na szczęście roczniki były już łączone…

Zawodników w Oświęcimiu stawiło się niewielu. Sprawiło to, że nie małym kłopotem było rozegranie finałów B. Często więc te wyścigi odwoływano, chociaż  kilka razy doszło do sytuacji, ze wyścig startował obsadzony w połowie. Do organizacji nie można mieć zastrzeżeń, zawody przebiegały bardzo szybko.

Największą sportową gwiazdą okazał się Michał Poprawa. Zawodnik AZS AWF Katowice i SMS Oświęcim zdobył 6 złotych i 2 srebrne medale. Wice mistrz Europy na 100 m motylkowym wygrywał na 50, 100 i 200 metrów delfinem oraz 200 zmiennym na tym ostatnim bijać przy okazji Rekord Polski należący wcześniej do Mateusza Matczaka z 2:03,46 na 2:03,18 oraz pomógł zwyciężyć sztafecie z Katowic na dystansach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym. Srebro zdobywał na 100 m stylem dowolnym i 4x100m zmiennym.

Największą niespodziankę zawodów i zarazem jeden z najlepszych wyników osiągnął Paweł Furtek na 1500 m stylem dowolnym. Do tryumfu w tej konkurencji typowano zawodników SMS SzczecinMarcina Kaczmarskiego i Filipa Zaborowskiego. Jednak to zawodnik z Wrocławia okazał się najlepszy na koniec sezonu i zwyciężył z wynikiem 15:35,76. Kaczmarski i Zaborowski nie byli w stanie powtórzyć swoich wyników z Antwerpii.

W klasyfikacji medalowej wygrał AZS AWF Katowice przed Śląskiem Wrocław i MKP Szczecin. W rankingu punktowym najlepszym województwem okazało się dolnośląskie, a klubem Śląsk Wrocław.

Po długim i ciężkim sezonie najlepsi zawodnicy nie byli w stanie bić rekordów życiowych. Szczyt formy mieli już podczas mistrzostw Polski seniorów i MEJu w Antwerpii, jednak mimo to wszyscy walczyli o medale do końca.