MODERN PENTATHLON:Pierre de Coubertin i Pięciobój nowoczesny

pentathlon.jpg

Wszyscy studenci AWFu, pasjonaci sportu czy sami sportowcy powinni znać sylwetkę niezwykłej postaci jaką był, Pierre de Coubertin, jeszcze wczoraj pasjonowaliśmy się tym, kto obejmie po raz kolejny stanowisko po tym wielkim baronie, jak się okazuje, również inne ślady jego działalności, jak chociażby Pięciobój Nowoczesny...

 

MODERN PENTATHLON

 

Pięciobój Nowoczesny jest to sport łączący w sobie wiele różnych dyscyplin takich jak: szermierka, jazda konna, pływanie, bieganie oraz strzelanie. Opracował twórca nowożytnego ruchu olimpijskiego Pierre de Coubertin, który stworzył ten sport na wzór Pięcioboju Starożytnego tak aby łączył w sobie niezbędne umiejętności żołnierskie.

 

Legenda głosi, że „bardzo dawno temu pewien kurier wojskowy  musiał konno przedrzeć się przez wojenne linie nieprzyjaciela by przynieść swoim towarzyszom broni ważny meldunek. Miał w sobie dużo odwagi i zapału. Pod sobą wiernego druha - konia, u boku szpadę i pistolet. Przed sobą lasy, rzeki i patrole wroga. Koń nie wytrzymał morderczej wędrówki i padł w połowie trasy. Dzielny posłaniec pistoletem i szpadą torował sobie drogę do swoich towarzyszy na piechotę. Przeszkody wodne pokonywał wpław. Udało się. Przybiegł na czas tym samym demonstrując sprawność w pięciu dziedzinach.”

 

Już rok po oficjalnym uznaniu tego sportu, czyli w 1912 roku po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie zagrzał miejsce Pięciobój. Niestety aż do roku 2000 kobiety nie mogły brać udziału na oficjalnych zawodach w tej dyscyplinie.

 

Wszystkie zawody odbywają się według określonego planu startu. Zazwyczaj całe spotkanie rozpoczyna SZERMIERKA. Wszyscy zawodnicy walczą między sobą („każdy z każdym”). Jedna walka trwa do jednej min. i w tym czasie zawodnik ma za zadanie jako pierwszy trafić swojego przeciwnika. Na koniec sumowane są walki wygrane i przegrane, które są  następnie przeliczane na pkt. (w zależności od ilości walk ich wartości różnią się). Maksymalna ilość pkt. za szermierkę to 1200pkt.

 

Drugie z kolei jest PŁYWANIE. Tu natomiast zawodnik płynie 200 metrów stylem dowolnym na czas, który później jest odpowiednio przeliczany na punkty (czas 2’30’’- 1000pkt. Każda sekunda poniżej tego czasu daje nam dodatkowe 12ptk. lub oczywiście odejmuje w przypadku kiedy czas jest wolniejszy).

 

Następnie przychodzi czas na JAZDĘ KONNĄ. Zawodnicy mają 20 minut na zapoznanie się z koniem, którego wcześniej wylosowali, oraz na zapoznanie się z parkurem. Parkur jest to zazwyczaj 10-12 przeszkód o wysokości 1,20 m. Innymi słowy jest to klasa „N” w jeździectwie sportowym. Maksymalna ilość pkt. to 1200 przy czym odejmowane są one za błędy na parkurze (zrzutka-40pkt. wyłamanie-40pkt i po 4pkt. za przekroczenie normy czasu o sek. Itd.).

 

Ostatnie w kolejce jest STRZELANIE połączone z BIEGIEM (ang. Combined). Wszystkie dotychczas zdobyte pkt. są sumowane i przeliczane na stratę do najlepszego zawodnika (4pkt. to jedna sek. w biegu). Następnie zawodnicy ustawiani są na linii startowej (A i B) skąd kolejno startują po upływie straty czasowej „do pierwszego” (fachowo nazywamy to startem z handicap-em). Combined rozpoczyna ok.20 metrowy dobieg do strzelnicy, która znajduje się w określonym przez organizatora miejscu na trasie (strzelamy do tarczy z lasera z odległości 10m.- zawodnik musi „zamknąć” 5 klapek w 50 sek. czyli trafić 5 razy w czarne pole tarczy tj. strzał o wartości 7,3). Po „zamknięciu” klapek uczestnik zawodów wybiega ze strzelnicy i biegnie dystans 800 metrów, by znów zawitać na strzelnicy. Cały ten cykl zawodnik powtarza cztery razy, co daje nam 4 strzelania i dystans 4x800m. Po ostatniej zmianie strzeleckiej  zawodnik biegnie osiemset metrów kierując się w stronę mety. Zasada jest prosta, kto przebiegnie pierwszy przez linię mety, ten WYGRYWA!

 

Najlepsi Pięcioboiści w Polsce (seniorzy):

- Aleksandra Skarzyńska (https://www.facebook.com/olaskarzynskapiecioboistka?fref=ts)

- Oktawia Nowacka (https://www.facebook.com/pages/Oktawia-Nowacka/573317899346126?fref=ts)

- Katarzyna Wójcik

- Szymon Staśkiewicz

- Bartosz Majewski

- Natalia Hachulska

- Remigiusz Golis

 

Źródła:

http://www.pentathlon.org.pl/

http://www.uksg-8.pl/piecioboj.html

 

opracowała Ismena Dobrosielska.

 

Za zdjęcie dziękujemy Panu Danielowi Daleckiemu. Na zdjęciu od lewej strony: Natalia Kożuchowska, Paula Markowska, Anna Maliszewska, Przemysław Kryczka, Natalia Hachulska, Piotr Lara, Mateusz, Gralewski Sebastian Stasiak, Jarosław ŚwiderskiInne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź

Skomentuj pierwszy!