3,2,1.. MP Juniorów 17-18letnich w Opolu - podsumowanie pierwszego dnia

Już zaczęliśmy Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18letnich w pływaniu na całkowicie nowej opolskiej pływalni. Obiekt? Niczego sobie, piękna nowoczesna pięćdziesiątka z doskonałym zapleczem i Aquaparkiem oraz trybunami. Słupki z "szufladą", ruchoma platformacoraz więcej tak zaawansowanych technologicznie i logistycznie obiektów w Polsce.
356 zawodników ze 115 klubów rozpoczęło dziś rywalizację o tytuły mistrzowskie i medale. Przed pływakami 3 dni zmagań, a już dziś relacja z pierwszego bloku finałowego .

Dzisiejszą wieczorną sesję rozpoczęły wyścigi sprinterskie pań na dystansie 50m stylem dowolnym, którą po zaciętej walce między zawodniczkami wrocławskich Śląska i Juvenii wygrała ta pierwsza – Nikola Petryka z czasem 25,33. Drugie miejsce i srebro powędrowały do Dominiki Sztandery (25,65), a najniższe podium należało do zawodniczki Unii Oświęcim , Joanny Janiczek (25,85)

Męska  „pięćdziesiątka” dziś zaskoczyła dyskwalifikacjami dwóch (niedoszłych) medalistów – Janka Hołuba (WKS Śląsk) i Michała Chudego (UPKS WODNIK Rawicz). Najlepszą dyspozycją w sprincie wykazał się Piotr Ludwiczak z MKP Kołobrzeg, który wygrał wyścig z bardzo dobrym rezultatem 22,41, a po dyskwalifikacjach pozostałe miejsca medalowe zajęli Mateusz Chaba (WKS Śląsk, 23,14) oraz Remigiusz Wiatrowski (Warta Poznań, 23,15).

Pięćdziesiątka żabką przyniosła dziś Dominice Sztanderze drugi medal – tym razem złoto- wynikiem 31,17. Pozycja druga to zdobycz Zuzanny Kit z „9” Kalisz (31,96), a trzecia Klaudia Szczuka z Gorzowa Wielkopolskiego (32,77). W tej konkurencji wśród mężczyzn wygrał Krzysztof Tokarski z Raciborza ( trzeba przyznać, że bardzo zadowolony z wyniku), któremu 27,90 dało tytuł Mistrza Polski. Srebro to dorobek Jana Kozakiewicza z Ursynowa (28,04), a brąz powędrował na szyję Marcina Stolarskiego z Żoliborza (28,09).

Setka motylkiem kobiet, bez udziału zdecydowanej faworytki, Joanny Szczepanik, zdominowała zawodniczka  Żaka Biała Podlaska trenująca w Krakowie – Jowita Sieńczyk z rezultatem 1:01,32 przed
Anną Kozłowską z Aquy Bydgoszcz (1:01,47) oraz Joanną Janiczek (1:02,23), która zdobyła tym samym drugi brązowy medal w dniu dzisiejszym.

Mateusz Chaba złotym medalem zwieńczył 100 delfinem – 53,81 przed zawodnikiem krakowskiego Jordana, Dominikiem Ciężkowskim (54,18) i wspomnianym też już wcześniej Michałem Chudym, któremu rezultat 54,22 zapewnił brązowy medal.

Zaciętą rywalizację mieli okazję obserwować widzowie na opolskiej pływalni podczas 200 dowolnym kobiet – na słupkach widzieliśmy czołówkę seniorską na tym dystansie. Złoto w niesamowitym stylu zdobyła Milena Karpisz z konstantynowskiej Piątki (2:00,47) przed Wiolettą Orczykowską  z Limanowej-Swim  ( 2:00,98) i Joanną Cieślak z poznańskiej Warty (2:02,24).

Niesamowitym finiszem na 200 dowolnym wykazał się Jan Hołub, który w odwecie za dyskwalifikację na dystansie 4 razy krótszym, zdobył złoto z wynikiem 1:47,46, przed zawodnikiem oświęcimskiej Unii, Wojciechem Wojdakiem (1:47,94) i zawodnikiem z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sebastianem Książkiem (1:50,08).

I teraz wielka klapa zawodów – wyścig 200 grzbietowym kobiet, a raczej jego próba. Beznadziejna akustyka obiektu i lekka awaria sprzętu przeszkodziła zawodniczkom w rozpoczęciu wyścigu. Dodatkowo wyszło na jaw lekkie niezorganizowanie pracowników obiektu i sędziów, lecz koniec końców powtórzony wyścig zakończył się tak, jak powinien. Tytuł Mistrzyni Polski i złoto wywalczyła Agata Magner wynikiem 2:11,92, przed Katarzyną Nawaryńską z Victorii Racibórz (2:12,71) i Anną Kozłowską (2:13,45)

Wyścig mężczyzn na tym samym dystansie nie był już tak emocjonujący- wygrał faworyt, Maciej Falaciński, który z ogromną przewagą zdobył złoto. Wynik 1:57,46 dał zawodnikowi Jordana Kraków tytuł Mistrza Polski. Srebro to dorobek Filipa Kołodziejskiego z Zielonej Góry (2:00,30), a trzecie miejsce zdobył Krzysztof Karwat z Nawy Skierniewice.

Przechodzimy do najdłuższych wyścigów indywidualnych dzisiejszego dnia – 400 zmiennym.
Wśród dziewcząt  złoty medal zdobyła zdecydowanie Katarzyna Szpucha z łódzkiej Trójki – 4:46,23 przed Jowitą Sieńczyk (4:51,39) i zawodniczką konstantynowskiej Piątki , Michaliną Zbrojewską (4:53,48). Wojciech Wojdak zdobył na tym dystansie złoto z wynikiem  4:14,97 i pięciosekundową przewagą nad resztą stawki. Srebro to zdobycz Konrada Stępienia z warszawskiej Polonii (4:19,92) i Dawidem Pietrzakiem z Aquy Bydgoszcz (4:21,01).

Najbardziej emocjonujące wyścigi to wyścigi sztafetowe,  rozgrywane zawsze na końcu sesji finałowej – nie zawiedliśmy się i tym razem ! Dziewczyny zapewniły nam dobrą dawkę adrenaliny na 4x200m dowolnym, gdyż całe podium zmieściło się w 9 setnych (!) sekundy !!! Złoto wywalczyły dziewczyny z WKS Śląsk Wrocław, które płynąc w składzie Nikola Petryka, Karolina Dyrda, Oliwi Okaj, Paulina Haczkiewiecz uzyskały rezultat 8:28,03, przypływając zaledwie 4 setne przed pierwszym zespołem oświęcimskiej Unii (Kamila Kunka, Kornelia Szczyrbak, Anna Całka, Miriam Podlewska), a podium uzupełniły dziewczęta z drugiego zespołu Unii Oświęcim (Alicja Ulatowska, Paulina Lewandowska, Ula Michalczyk i Asia Janiczek) wynikiem 8:28,12.

Chłopcy również zacięcie walczyli o miejsca na podium. Medal złoty i tytuł mistrza zdobyli pływacy Unii Oświęcim w składzie Kuba Pieśniak, Wojtek Wojdak, Łukasz Goleniec i Kuba Szymanowski  (7:32,57) przed MOSem Dąbrowa Górnicza (Bartek Katolik, Dawid Nowodworski, Axel Brzostowski i Dawid Falis ; 7:34,39) i Wartą Poznań (Adam Kościelak, Mateusz Hadaś, Remigiusz Wiatrowski i Kamil Piasecki; 7:34,87)