Grand Prix Polski 2013: Kraków

Zapraszamy do relacji z zakończonej w dniu dzisiejszym II rundy GP 2013.

Druga tura zawodów z cyklu Grand Prix Polski tym razem odbyła się w Krakowie, w miniony weekend. W zawodach zorganizowanych przez Małopolski Okręgowy Związek Pływacki i Polski Zawiązek Pływacki udział wzięło niespełna 500 zawodników z 77 klubów z całej polski. W stolicy Małopolski na słupkach startowych stanęli niemal wszyscy nasi czołowi pływacy, na czele z Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk i Radosławem Kawęckim. W tej stawce zabrakło tylko dwóch innych reprezentantów- Pawła Korzeniowskiego i Konrada Czerniaka, którzy w tym samym czasie rywalizowali na Pucharze Świata w Tokyo, z którego relację znajdziecie także na naszej stronie.

Po raz drugi w tym roku zawody tego typu zostały rozegrane już w nowym systemie organizacyjnym. Grand Prix nadal rozgrywane są w trzech blokach, które rozpoczynają się w sobotę rano i kończą w niedziele. Bloki nazwane są symbolicznie „A”, „B” i ”C” i są to bloki ruchome, zmieniają się co cykl tych zawodów. Nie ma już tzw. systemu „rozstawianych serii”, w których to 2 najlepsze serie każdej konkurencji startowały na początku, a po ich zakończeniu wszystkie pozostałe. Z nowości, które w tym roku zafundował nam Polski Związek Pływacki to by było chyba na tyle.

Najjaśniejszą gwiazdą tych zawodów była z pewnością wspomniana już wcześniej Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która swoimi poczynaniami na Krakowskim AWF-ie przyćmiła nawet samego Radka Kawęckiego. Ola wygrała wszystkie konkurencje, w których zdecydowała się wystartować, pobiła także rekord kraju na dystansie 50 m .stylem motylkowym, który od soboty wynosi 25.77! Świetny rezultat zawodniczka Łódzkiego AZSu uzyskała także na dystansie 50 m. stylem dowolnym- 24.41 i to o ponad sekundę pokonała drugą na mecie Annę Dowgiert, która właśnie na tym dystansie przed rokiem wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpisjkie w Londynie.

Wśród kobiet na uwagę zasługują także wyniki uzyskane przez m.in. Klaudię Naziębło czy Alicję Tchórz.

Z kolei Radosław Kawęcki wygrał wszystkie dystansie w stylu grzbietowym, wystartował także w wyścigu na dystansie 100 m. stylem motylkowym i zajął w nim 3 miejsce (53.59), przegrywając tylko z  Michałem Poprawą (52.87) i Oskarem Krupeckim (53.00). Filip Zaborowski triumfował na najdłuższym pływackim dystansie (1500 m. dow.- 15:01.09) wygrywając jednak nieznacznie z Marcinem Kaczmarskim (15:01.21).

Bardzo dobrze w Krakowie poczynał sobie także Michał Poprawa i Sebastian Szczepański.

Mimo tak dużej liczby zgłoszonych osób zawody przebiegły bardzo sprawnie. Rozpiska czasowa spisała się idealnie, nie było opóźnień ani większych problemów na niecce. Na basenie było dość duszno, choć myślę że nikomu nie przeszkadzało to aż tak bardzo.

Co niezmiernie cieszyło, na widowni zasiadało mnóstwo kibiców, pojawiła się także regionalna telewizja i fotoreporterzy, ja sama załapałam się na jedno nierozmazane zdjęcie ;), za które serdecznie dziękuję Pani, które je mi zrobiła! ;)

W punktacji ogólnej zwyciężyli wymienieni już wcześniej Urbańczyk i Kawęcki i to również oni, po dwóch cyklach, triumfują w klasyfikacji ogólnej.

Za tydzień kolejna seria tych zawodów, tym razem w Łodzi, serdecznie zapraszamy!